به نظر من خلأ در فضا وجود ندارد چرا؟ چون در واقعیت، طبق آزمایشات، شما نمی توانید فشار گاز یا خلأرا بدون ظرف ایجاد کنید. یعنی باید داخل محفظه این کار انجام بشه در فضا هم محفظه ای وجود نداره چون بر اثر بیگ بنگ فضا ایجاد شده (طبق نجوم کروی) و فاقد محفظه ای شیشه ای برای محافظت شدن است و همچنین اصل برنولی هم نمیشه در راستای تحقق تخیل ایجاد خلأ کرد چون خلأ یک سیال نیست.


آب در فضا نابود می شود ! زمین نمی تواند کره ای معلق در فضایی فاقد هوا باشد!

خلأ در فضا

سیال چیست

در فیزیک، یک مادهٔ شاره یا سَیّال (انگلیسی: Fluid)، یکی از حالت‌های وجود ماده است و شامل مایعات، گازها، پلاسما و تا حدی جامدات پلاستیک می‌شود. شاره ماده‌ای است که تحت اثر یک تنش برشی هر چند هم که کوچک باشد، بی وقفه تغییر شکل دهد. سایر مواد به جز مواد شاره (شاره‌ها) در این تعریف نمی‌گنجند. براساس یک تعریف جامع‌تر، شاره به ماده‌ای گفته می‌شود که تحت نیروی برشی به‌طور پیوسته تغییر شکل می‌دهد بدین معنا که تا زمانی که نیروی برشی به شاره وارد می‌گردد دائماً آن ماده تغییر شکل می‌دهد.

تمام شاره‌ها ویژگی روان شدن را دارند و بر خلاف جامدات در برابر تغییر شکل مقاومت نمی‌کنند (به اصطلاح رایج «شکل ظرفی را که در آن قرار دارند به خود می‌گیرند».) یکی دیگر از ویژگی‌های شاره‌ها چسبندگی یا لزجت می‌باشد. لزجت عامل پیوستگی ذرات شاره می‌باشد. هر چقدر شاره‌ای لزج‌تر باشد، ویژگی‌های شاره‌گونه آن کمتر است. (مانند عسل به طور مثال سخت‌تر روان می‌گردد)

سه مورد مورد نیاز ایجاد خلأ:
1- کاهش فشار
2- استفاده از پمپ خلأ
3- سیال بودن (برنولی)
که هیچ کدوم در مورد فضا صدق نمی کنه.

خلأ در فضا

معادله برنولی

معادله برنولی یا اصل برنولی در مکانیک سیالات رفتار شاره را در جریان یکنواخت توضیح می‌دهد و فرم ریاضی قانون بقای انرژی در سیالات است. به زبان ساده چنین است: در شاره‌ای که جریان دارد، افزایش سرعت جریان با کاهش فشار هم‌زمان است، به شرطی که ارتفاع سیال ثابت بماند. معادله برنولی بیان دقیق‌تر این اصل است، به عبارت دیگر اگر سرعت یک سیال افزایش پیدا کند، فشاری که بر یک سطح وارد می‌کند کاهش می‌یابد و بالعکس.

همچنین مطالعه کنید:

قانون سوم حرکت نیوتن چیست ؟

2 دیدگاه

 1. بحث خیلی خفنی خیلی دوست دارم یادش بگیرم به نظرت چه چیزایی باید بخونم و عملی آزمایش کنم البته کتابی که درست باشه این دروغ های مدرسه و دانشگاه نباشه😂😂❤

  1. سلام;
   برای آزمایش علمی تنها راه ساخت پمپ خلا هست که نیاز به فشار داره اگر این کار انجام بشه بر اساس توضیحات که وجود داره و به عنوان “قانون” ثبت شده! گازها متلاشی میشن و مایعاتی که درونش گازی باشه (اکسیژن، نیتروژن، و …) متلاشی میشه.
   اگر دوست دارید این موارد رو خودتون بهش برسید کافیه به اصل و ریشه گفته ها توجه کنید مثلاً مهم نیست » کسی رفته فضا یا فضا پیما وجود داره یا موتور این ها چطور کار می کنه…
   کافیه ببینید اصلاً فضایی وجود داره که این موارد بشه تایید بشه یا نه … ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

دوازده − 9 =