فجر کاذب و فجر صادق و نحوه تعیین وقت اذان صبح

نحوه تعیین وقت اذان صبح در حدیث امام جواد علیه السلام + بیسوادی صداوسیما برای تعیین وقت اذان

🔹️نحوه تعیین وقت نماز صبح :

🌸علی‌بن‌مهزیار می‌گوید:
امام جواد صلوات‌الله‌علیه در پاسخ به نامه‌ی از ابوالحسن‌بن‌حصین که درخصوص تعیین وقت اذان صبح پرسشی را مطرح کرده بود ،  فرمودند: خداوند رحمتت كند!  فجرِ[صادق] همان خطِ سفيدِ عرضی است(خط افقی)، نه خط صعودی(یا ستونی) (فجر کاذب)! پس در سفر و غیر سفر نماز نخوان تا زمانى كه آن (فجرِ صادق) برایت آشكار شود؛ زيرا خداوند متعال مخلوق خود را در چنين موضوعى در شک قرار نداده و فرموده است: «(در زمان روزه) بخوريد و بياشاميد تا خط سفيد صبح از خط سياه (شب) براي شما آشكار گردد از فجر [بقره:۱۸۷]»، پس خط سفيد، آن خط عرضی (یا همان افقی) هست كه با پديدار شدن آن، خوردن و آشاميدن در حال روزه حرام مى‌شود، و همچنین با همان، نماز صبح واجب مى‌شود.🌿

🌱الْفَجْرُ يَرْحَمُكَ اَللَّهُ هُوَ اَلْخَيْطُ اَلْأَبْيَضُ اَلْمُعْتَرِضُ لَيْسَ هُوَ اَلْأَبْيَضَ صُعَدَاءَ فَلاَ تُصَلِّ فِي سَفَرٍ وَ لاَ حَضَرٍ حَتَّى تَتَبَيَّنَهُ فَإِنَّ اَللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَمْ يَجْعَلْ خَلْقَهُ فِي شُبْهَةٍ مِنْ هَذَا فَقَالَ «كُلُوا وَ اِشْرَبُوا حَتّٰى يَتَبَيَّنَ لَكُمُ اَلْخَيْطُ اَلْأَبْيَضُ مِنَ اَلْخَيْطِ اَلْأَسْوَدِ مِنَ اَلْفَجْرِ » فَالْخَيْطُ اَلْأَبْيَضُ هُوَ اَلْمُعْتَرِضُ اَلَّذِي يَحْرُمُ بِهِ اَلْأَكْلُ وَ اَلشُّرْبُ فِي اَلصَّوْمِ وَ كَذَلِكَ هُوَ اَلَّذِي تُوجَبُ بِهِ اَلصَّلاَةُ .🌷

📚کافي ج ۳، ص ۲۸۲/ تهذيب الأحکام ج ۲، ص ۳۶/ عوالم العلوم ج ۲۳، ص ۳۲۱/ تفسير البرهان ج ۱، ص ۳۹۹


🔺️ اذان صدا‌وسیما و باد صبا کاملا اشتباه و غیر قابل اعتماد هست و در اکثر مناطق ایران و جهان ، حدودا 30 الی 40 دقیقه بعد از اذان صدا‌وسیما، وقت واقعیِ نماز صبح هست!

توجه :
(بعضی مناطق از 30  الی 40 دقیقه بیشتر یا کمتر هست ، بنابراین باید خودمون با چشم خط فجر صادق رو ببینیم خصوصا در هنگام ماه رمضان!)

 تشخیص وقت نماز، احتیاج به دانش نجومی خاصی نداره و هرکسی که دو چشم بینا و سالم داره میتواند فجر صادق یعنی خط افقی نور را تشخیص  دهد برای زدن اذان صبح وخواندن نماز .

توجه کنید که ما دین را از اهل بیت علیهم‌السلام می‌گیریم نه از کلام افرادی که  غیرمعصوم و ممکن الخطا هستند.


محض احتیاط :

۲۰دقیقه پس از اذان صبح صداوسیما ،  چیزی ننوشید و نخورید
و ده دقیقه تا بیست دقیقه بعد از اذان اشتباه صداوسیما ، یعنی دقایق ۳۰ و ۴۰ (پس از اذان صبح صداوسیما)
هر از گاهی اسمان رو مشاهده کنید ، و هر زمان فجر صادق رو دیدید یا سپیده دم در خط افق ، و ایجاد مرزی بین روز و شب ، پس در همان زمان نماز بخوانید.


توضیحاتی درمورد اذان  از طرف یکی از دوستان طلبه :

طلبه سید مهدی رضوی ثانی :
یه مطلبی رو میخوام عرض کنم درمورد وقت اذان صبح که از صدا و سیما و یا باد صبا پخش میشود.
این اوقات در نرم افزار به صورت پیش فرض روی مؤسسه ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران تنظیم شده
اما اگر نحوه ی محاسبه ی اوقات شرعی رو روی مؤسسه ی لواء قم تنظیم کنید اذان صبح رو با حدودا ده دقیقه تأخیر از اذان صدا و سیما نشان میدهد و پخش میکند و این با وقت شرعی اذان صبح تطابق بیشتری دارد

(بنابرین  روش محاسبه ی اوقات شرعی مؤسسه ی لواء قم گزینه بهتری محسوب می شود ، ,ولی با این حال این نیز حدود 10 الی 20 دقیقه قبل تر از اذان حقیقی ، اذان میزند)


پدیداری شبانه روز در زمین تخت :

پدیداری شبانه روز در زمین تخت  با دور و نزدیک شدن خورشید از موقعیت مکانی اشخاص روی صفحه زمین  ایجاد میشود و هرچه خورشید نزدیک بشود نور و گرمای بیشتری به ما می رساند و هرچه دور تر شود نور و گرمای کمتری را به موقعیت ما می رساند  مثل چرخاندن یک مشعل در یک  زمین بازی گرد و تخت  ویا چرخاندن شمعی کوچک دور یک فرش گرد  در حالی که همواره نیمی از آن روشن و نیمی تاریک هست.

 

 

حدیثی مرتبط با فجر صادق و فجر کاذب :

https://flatearthfarsi.ir/all/blog/2265/گنبد-آسمان-در-حدیث-امام-صادق/

 

درباره مدیر Vlad

ولاد {مدیر تولید محتوای مذهبی در رسانه زمین تخت پارسی} - عکاس ،گرافیست و تدوینگر - محقق ، مستندساز - مدرس رایانه و نرم افزار های adobe (در فضای مجازی) -دانشجوی حقوق

همچنین بررسی کنید:

مشاهدات دریاچه پونت چارترین

مشاهدات دریاچه پونت چارترین

این روز ها در شبکه های اجتماعی مختلف از جمله اینستاگرام، تصاویر بسیاری از دکل …

10 دیدگاه

 1. راضیه بابایی

  سلام. برای من همیشه این سوال بوده که مثلا توی شهر بزرگ آیا برای همه ی ساکنین زمان طلوع و غروب یکی هست؟مثلا کسی در شرق اصفهان ساکن هست کسی در غرب ، آیا این دو نفر دقیقا در یک زمان فجر رو می بینند، انگار کمی بعید به نظر میرسه!

  • سلام
   شرق و غرب استان یا شهر مسئله این است !

   اگر استان مد نظرتون باشه باید هرکس بره توی پشت بام یا پنچره یا بالکن و خودش سپیده دم و فجر صادق رو مشاهده کنه و طبق همون مشاهدات خودش نماز صبحش رو بخونه

   اگر شهر مورد نظرتون باشه چون از سر تا ته شهر فاصله زیادی نیست در نتیجه اگر کسی فجر صادق رو دید میتونه اذان بزنه و همه مردم شهر نماز صبح رو بخونن

 2. راضیه بابایی

  ببخشید اینکه گفته میشه زمین روی آب هست یعنی چه؟چطور؟در تصویر مدل شما ندیدم!

  • سلام تصاویر مدل ما مشابه نقشه دایره المعارف معرفتنامه شیخ ابراهیم حقی هست ، و البته تفاوت ویژه مدل ما با اون به روز تر بودن و گرافیکی بودنش هست که درک شکل جهان رو براتون ساده میکنه

   والبته مدل ما هنوز طراحیش تکمیل نشده و ان شاءالله در آینده زمین بر روی ماهی و ماهی درون اقیانوس
   روهم طراحی میکنیم

 3. سلام
  مطلبی که راجع به طلوع فجر صادق یا همان اول وقت اذان صبح:
  وقت اذان صبح اصلا در شهر قابل رویت نیست.بلید جایی باشیم دور از شهر یا حتی روستایی که در شب چراغ داره.
  در افق نباید کوه یا تپه یا مانعی وجود داشته باشه
  ونکته بعدی نباید هوا ابری یا غبار آلود باشه.
  با این توصیف در خیلی از جاها نمیشه اذان صبح رو رصد کرد.به خاطر صعب العبور بودن یا حمله حیوانات درنده نمیشه به بعضی جاها هم برا رصد رفت.
  دوستان کارشناس که رصد کردند این همه موارد رو بررسی کردند و جاهایی امن پیدا کردن و به صورت تیم و با تجهیزات رفتن و زمان رو تعیین کردند.
  زمان اذان صبح مثل اذان مغرب و یا اذان ظهر نیست به راحتی تو شهر قابل تشخیص باشه.
  زمانی هم تو شهر ها سفیدی صبح دیده میشه که رسیده به بالای شهر درحالی که باید در افق باشه و بچسبه به کف زمین افق رصد کننده.
  سپیده صبح نور بسیار ضعیفی هست که باید در محیطی کاملا تاریک رصد کرد.انگار نور چراغ قوه رو از فاصله مثلا ۱۰ کیلومتری یا ۲۰ کیلومتری باید تشخیص بدی .نورضعیف تقریبا در ارتفاع منفی ۱۸ درجه زیر افق شروع میشه و لحظه به لحظه زیاد میشه البته دست کم باید ۱۰ دقیقه حوصله به خرج بدیم تا زیادیش رو حس کنیم.خلاصه خیلی خیلی سخته .اذان صبح فعلی صدا وسیما از محاسبات موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران پخش میشه که زاویه خورشید رو منفی ۱۷.۷ درجه لحاظ کرده .اذان صبح مرکز نجومی آیت الله سیستانی با حدودا منفی ۱۸ درجه که حتی ۱ یا ۲ دقیقه زودتر از صدا سیماست محاسبه کرده.
  به همین خاطر رهبری هم تو استفتا زمان خواندن نماز صبح رو با احتیاط ۱۰ دقیقه ای از اذان ژئو فیزیک تهران که صدا سیما پحش میکنه لازم دونستن
  همچنین آقای مکارم و سیستانی ۱۰ دقیقه احتیاط برای نماز صبح
  آقای سبحانی احتیاط ۲۱ دقیقه ای برای نماز صبح
  دلیل این احتیاط ها هم به خاط مشکل بودن و یقین و ظن قوی به داخل شدن وقت هست.قوی شدن و گسترش سفیده صبح طوری هست که نظرات متفاوته.یکی یقین به سفیده رو زودتر حس میکنه و یکی بیشتر صبر میکنه تا یقین پیدا کنه.البته فقها توصیه می کنند از زمان اذان صدا وسیما روزه بگیریم و فقط نماز رو احتیاط کنیم.زمان خود امامان هم این مشکل بوده و از یکی از معصومین سوال کردن که دو نفر مشغول به سحری خوردن هستن .یکی از اینها یقین به اذان میکنه و یکی نه.امام در پاسخ می فرمایند کسی که یقین پیدا کرده باید دست از غذا بکشد و کسی که یقین نداره تا زمان یقین وقت داره.

  • سلام اصل بر رویت هست ، نکاتی هم که شما گفتید در خصوص حدود 20 دقیقه بعد بعنوان احتیاط هر چند جالب بود ولی با اصل رویت در تضادهست .

   اگر در مکانی هستید ، بهتره با رویت کردن خط افق از رویدادن سپیده دم حقیقی یا فجر صادق مطمئن شوید .

   اینکه شهر های امروزی دارای ساختمان هایی درای طبقاتی بیش از دو طبقه هست ، معماری شیطانی محسوب میشود که هم در هنگام زلزله باعث نابودی جمعیت بزرگی میشود و هم اینکه هزاران مشکل دیگر دارند .
   اگر اهل مطالعه و اهل حدیث باشید می بینید که در احادیث امامان معصوم ، بشدت نهی شده از اینکه مسلمانان شیعه خانه هایی بلند تر از دو طبقه بسازند .
   ———
   و اما در بحث نواحی کوهستانی خصوصا گیلان و مازندران و… باید گفت که لازم هست در بالای کوه ها جایگاه هایی ایجاد کنن برای رویت فجر
   ——–
   نکته نهایی : طبق احادیث ، وظیفه اشخاص این است که هرگاه با مشاهدات از وجود فجر صادق آگاه شدند به نماز صبح بپردازند یا روزه خود را شروع کرده وبه ادامه خوردن غذا و سحری نپردازند.

 4. ضمنا در شهر های بزرگ مثل تهران ،اذان شرق تهران و غرب تهران نهایتا ۲ دقیقه یل فوق فوقش ۳ دقیقه تفاوت داره که برای محاسبه و پخش تقریبا وسط تهران رو مد نظر قرار دادن.

  • طبق رای و نظر شخصی نباید بدعتی را ایجاد کرد.
   یک نمونه همین که میگویید : ((در شهر های بزرگ مثل تهران ،اذان شرق تهران و غرب تهران نهایتا ۲ دقیقه یل فوق فوقش ۳ دقیقه تفاوت داره که برای محاسبه و پخش تقریبا وسط تهران رو مد نظر قرار دادن.))
   نوعی حرفی بی پایه و اساس است زیرا در کلام معصومین علیهم السلام تایید نشده و همین حرف نوعی بدعت هست و هر بدعتی ضلالت و گمراهی بوده و در اتش جهنم است .
   ——
   بازهم باید به این نکته اشاره کنیم :
   طبق احادیث ، وظیفه اشخاص این است که هرگاه با مشاهدات از وجود فجر صادق آگاه شدند به نماز صبح بپردازند یا روزه خود را شروع کرده و به ادامه خوردن غذا و سحری نپردازند.

 5. همونی که موسسه ژئو فیزیک میگه درسته، چون بر مبنای علمه.
  وگرنه روییت فجر صادق فقط در سرزمینهای بیابانی عربستان و عراق قابل روییته، نه مناطقی مثل ایران که دورتا دور اکثر شهر ها کوهستانه.

  • سلام اگر در محدوده قزوین و البرز و تهران باشید و یا قم و مشهد می بینید که موسسه ژئو فیزیک چرت و پرت به خورد مردم داده.
   همواره نیم ساعت بعد از اذان صداوسیمای از خدا بی خبر ، تازه اون زمان فجر رویت میشه.
   بجز این مورد ، مکه شهری کوهستانی هست
   و در کل ملاک رویت فجر در خط افق هست
   که اون هم باتوجه به شدت نور در اسمان مشخص میشه در خط افقدر همان لحظه فجر صادق هست یا کاذب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + یازده =