آیا قرآن زمین را تخت میداند یا کروی؟ (چند تفسیر کوتاه در باره :دحاها-ذلولا-لموسعون-سقف آسمان – یکور – سطحت)
پاسخ از امامان معصوم در تفاسیر روایی و حدیثی! = (افشای دروغ های تفسیر به رای کنندگان اهل بدعت)

در این پست ، به ارائه صرفا خلاصه ای از تفاسیر روایی و حدیثی برای آیات نجومی قرآن خواهیم پرداخت  برای اثبات حقانیت زمین تخت و با هدف رد و نقض تفسیر به رای های متناقض و دروغ هایی که  اهل بدعت یعنی تفسیر به رای کنندگان درمورد کرویت به قرآن نسبت داده اند!.


مقدمه :
امام صادق علیه السلام میفرماید :

علمای شیعه ما (راویان حدیث=محدثین شیعه) ٬ مرزدارانی هستند که مراقب شیاطین و عفریت‌ها هستند. و مانع از تسلط شیاطین و نواصب بر آن دسته از شیعیان و جوانان ما که عقیده قوی ندارند می‌شوند.
هرکسی که در حوزه دفاع از شیعه و پاسخگویی به شبهات دینی  کار کند پاداش او از یک میلیون رزمنده و مجاهدی که در میدان جنگ می‌جنگد بالاتر است.
زیرا او از دین دوستداران وشیعیان ما دفاع می کند ولی آن دیگری از اموال و جسمشان دفاع می کند.

«عُلَمَاءُ شِیعَتِنَا مُرَابِطُونَ بِالثَّغْرِ الَّذِی یلِی إِبْلِیسُ وَ عَفَارِیتُهُ یمْنَعُونَهُمْ»
یمْنَعُونَهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَی ضُعَفَاءِ شِیعَتِنَا وَ عَنْ أَنْ یتَسَلَّطَ عَلَیهِمْ إِبْلِیسُ وَ شِیعَتُهُ النَّوَاصِب»  «أَلَا فَمَنِ انْتَصَبَ لِذَلِک مِنْ شِیعَتِنَا کانَ أَفْضَلَ مِمَّنْ جَاهَدَ الرُّومَ وَ التُّرْک وَ الْخَزَرَ أَلْفَ أَلْفِ مَرَّةٍ لِأَنَّهُ یدْفَعُ عَنْ أَدْیانِ مُحِبِّینَا وَ ذَلِک یدْفَعُ عَنْ أَبْدَانِهِمْ»

بحار الأنوار؛ ج 2، ص 5، ح 8

تفاسیر کامل آیات قرآن با احادیث 14 معصوم در مستندات زمین تخت پارسی ارائه می شوند (خصوصا فصل 1 و 2 ) :

https://flatearthfarsi.ir/category/all/مستندات-زمین-تخت-پارسی/


شروع مطالب ⬇️


معنا و تفسیر دحاها
معنا و تفسیر دحاها


معنا و تفسیر : ذلولا
معنا و تفسیر : ذلولا
معنا و تفسیر : ذلولا
معنا و تفسیر : ذلولا

معنا و تفسیر : لموسعون
معنا و تفسیر : لموسعون
معنا و تفسیر : لموسعون
معنا و تفسیر : لموسعون
زمین تخت
معنا و تفسیر : لموسعون
زمین تخت
ترجمه صحیح ایه و کلمه لموسعون

بشدت مهم ! :

با توجه به اینکه ریشه کلمه لموسعون از وسع هست  ، به همین ترتیب در زبان عربی  برای شخصی که از نظر رق و روزی و درامد مالی تکمیل باشد کلمه اوسع فلان رو بکار می برند ،  که به همین شکل  در ایه قران و کلمات  مرتبط یعنی انا لموسعون  ، این کلمات به بی نیازی خدا که نمایش دهنده قدرتمندی او هست اشاره میکنند و هیچ ارتباطی ندارد با گسترش جهان !!!

چراکه مشخص است خدا وقتی با دستان خویش  آسمان را بنا کرده، در نتیجه دارای قدرت و وسع مورد نیاز بوده و حتی فراتر از مقدار لازم.
و البته بازهم دقت کنید که منظور از دست خدا این است که الله یک جریان انرژی  کنترل شده را ایجاد میکند که عملکردش شبیه به دست هست برای کنترل کردن اجسام و اعمال تغییرات روی انها یا جابه جا کردنشان و… – در نتیجه خود  واژه (بِاَیدٍ) = (با دستان) اشاره ای به نیرویی نامرئی هست نه چیزی جسم دار، چون خدا جسم ندارد و برای تحرک در اوردن چیزی باید نیرویی ایجاد کند و ان را به حرکت در اورد .

این تفاسیر و توضیحات اضافی را نیز برای شما ارائه کردیم تا مبادا پیروان فرقه های ضاله نصیریه که به دروغ خود را علویه معرفی میکنند بیافتید چون ان یهودیان مخفی همانند یهودیان صهیونیست و حتی سنی های اهل بدعت معتقدند که خدای تحریف شده ان ها دارای جسم است درحالی که این تفکر آنها از ریشه باطل بوده و ریشه آن در کج فهمی و تفاسیر شیطانی و دروغین بوده که بر طبق رای و نظر عده ای ابله و فاقد عقل و بشدت ظاهر بین و بدون مغز انجام شده.
— پست مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه کنید–

پاسخگویی به شبهات – دروغ سنی ها درباره جسمانیت خدا


این تصویر با تفسیر دحاها نیز مرتبط است

 

گنبد آسمان و زمین تخت

گنبدآسمان و زمین تخت

 

سوره طور
وَ السَّقْفِ الْمَرْفُوعِ [5]
و(سوگند به) سقف برافراشته و بلند !!! .

——–
الصّادق (علیه السلام)- فَخَلَقَ السَّمَاءَ سَقْفاً مَرْفُوعاً وَ لَولَا ذَلِکَ لَأَظْلَمَ عَلَی خَلْقِهِ بِقُرْبِهَا وَ لَأَحْرَقَتْهُمُ الشَّمْسُ بِدُؤْبِهَا وَ حَرَارَتِهَا.
امام صادق (علیه السلام)- خداوند (گنبد) آسمان را به صورت * السَّقْفِ الْمرْفُوعِ = سقفی بلند * آفرید و اگر اینگونه نبود، انسان‌ها به خاطر نزدیکی  و کم ارتفاعی سقف یا همان گنبد آسمان، دلگیر می‌گشتند و خورشید به خاطر نزدیکی‌ بیش از حدش، آن‌ ها را می‌سوزاند. / کتاب تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۱۷۸ / کتاب نورالثقلین


زمین تخت پارسی - هفت زمین و هفت گنبد آسمان
مدل اسلامی زمین تخت – هفت زمین و هفت گنبد آسمان

توصیف گنبد آسمان در نهج البلاغه :

أمیرالمؤمنین (علیه السلام)- ثُمَّ أَنْشَأَ سُبْحَانَهُ رِیحاً اعْتَقَمَ مَهَبَّهَا وَ أَدَامَ مُرَبَّهَا وَ أَعْصَفَ مَجْرَاهَا وَ أَبْعَدَ مَنْشَأَهَا فَأَمَرَهَا بِتَصْفِیقِ الْمَاءِ الزَّخَّارِ وَ إِثَارَهًِْ مَوْجِ الْبِحَارِ فَمَخَضَتْهُ مَخْضَ السِّقَاءِ وَ عَصَفَتْ بِهِ عَصْفَهَا بِالْفَضَاءِ تَرُدُّ أَوَّلَهُ عَلَی آخِرِهِ وَ سَاجِیَهُ عَلَی مَائِرِهِ حَتَّی عَبَّ عُبَابُهُ وَ رَمَی بِالزَّبَدِ رُکَامُهُ فَرَفَعَهُ فِی هَوَاءٍ مُنْفَتِقٍ وَ جَوٍّ مُنْفَهِقٍ فَسَوَّی مِنْهُ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ جَعَلَ سُفْلَاهُنَّ مَوْجاً مَکْفُوفاً وَ عُلْیَاهُنَّ سَقْفاً مَحْفُوظاً وَ سَمْکاً مَرْفُوعا.

امام علی (علیه السلام) [حضرت علی (علیه السلام) در نهج‌البلاغه در ذکر خلقت آسمان‌ها فرمود]: سپس [خدا] بادی نازا (غیر باران‌زا) آفرید که از جایی دور و ناپدید، پیاپی و به‌شدّت وزید. سپس به باد امر کرد تا آب خروشنده را بگرداند و موج دریا را برانگیزاند. باد چنان‌که گویی مشکی را می‌جنباند، سر آب را به پایان آن برد و جنبنده آن را به آرام رساند [و آب را زیرورو کرد] تا آنکه موج‌های بزرگ و سنگینی زا بلند کرد و بر اثر آن کف بر روی آب می‌افکند. پس آن کف را در گستردگی هوا و فضا بالا برد و از آن هفت آسمان را خلق کرد . در زیر هر آسمان موجی پدید آورد تا مانع فرو ریختن آن گردد و در بالای آن نیز (گنبد یا) سقفی محفوظ و بلند و افراشته ایجاد کرد.

تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱، ص۲۱۴ نورالثقلین/ بحارالأنوار، ج۵۴، ص۱۷۷


یکور :

یکور

آیه ۵ – سوره زمر

آیه خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ بِالْحَقِّ

يُكَوِّرُ اللَّيْلَ عَلَى النَّهارِ وَ يُكَوِّرُ النَّهارَ عَلَى اللَّيْلِ

وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ كُلٌّ يَجْري لِأَجَلٍ مُسَمًّى أَلا هُوَ الْعَزيزُ الْغَفَّارُ [5]

خداوند آسمان‌ها و زمين را به حق آفريد ؛

 به گردش و جریان دراورد روز (خورشید) را و به گردش و جریان دراورد شب(ماه) را

و خورشيد و ماه را مسخّر [فرمان خويش] قرار داد؛

و هركدام تا سرآمد معيّنى به حركت [خود] ادامه مى‌دهند؛ آگاه باشيد كه او توانا و آمرزنده است.

 

علی‌بن‌إبراهیم (رحمة الله علیه)- ثُمَّ رَدَّ اللَّهُ عَلَی الَّذِینَ قَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمنُ وَلَداً فَقَالَ اللَّهُ لَوْ أَرادَ اللهُ أَنْ یَتَّخِذَ وَلَداً لَاصْطَفی مِمَّا یَخْلُقُ ما یَشاءُ إِلَی قَوْلِهِ یُکَوِّرُ اللَّیْلَ عَلَی النَّهارِ وَ یُکَوِّرُ النَّهارَ عَلَی اللَّیْلِ یَعْنِی یُغَطِّی ذَا عَلَی ذَا وَ ذَا عَلَی ذَا.

علیّ‌بن‌ابراهیم ( خداوند متعال در این آیه به کسانی که گفتند: «خداوند رحمان فرزندی برای خود برگزیده است». (مریم/۸۸). پاسخ داد و فرمود: لَوْ أَرَادَ اللهُ أَنْ یَتَّخِذَ وَلَدًا لَّاصْطَفَی مِمَّا یَخْلُقُ مَا یَشَاء … یُکَوِّرُ اللَّیْلَ عَلَی النَّهَارِ وَ یُکَوِّرُ النَّهَارَ عَلَی اللَّیْلِ یعنی این ( حجاب ظلمات = شب) را بر آن (حجاب نور = روز) و آن (شب) را بر این (روز ) می‌پوشاند [و پیاپی می‌آورد].

تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۳، ص۱۸۰ – تفسیر البرهان

انواع حجاب + دلیل رنگ آبی آسمان


اشاره واضح قرآن و تاکید آن بر مسطحیت زمین :

غاشیه 20

وإِلى الإرض كيف سُطحت .
وبه زمین نگاه کن چگونه مسطح = (صاف) شده است !

در کتاب تفسیر قرآن ابن عجیبه آمده است :
قال الجلال: وفي الآية دليل على أنَّ الأرض سطح لا كرة، كما قال أهل الهيئة، وفي ابن عرفة، في قوله تعالى: {يُكَوِّرُ اللَّيْلَ عَلَى النَّهَارِ } [الزمر: 5] أنَّ الآية تدل على أنَّ السماء كروية، قال: لأنَّ من لوازم تكويرهما تكوير محلهما لاستحالة تعلقهما دون مكان.

📄 آیه (وإِلى الإرض كيف سُطحت ): در آیه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زمین یک سطح صاف است و نه یک کره ، همانطور که اهل علم هیئت می گفتند .
وفی ابن عرفه ،  و اما در قول خدای متعال: { يُكَوِّرُ اللَّيْلَ عَلَى النَّهَارِ..} [ زمر: 5]  این آیه نیز نشان می دهد که (اجرام درون) آسمان کروی است. چون شرط چرخش کواکب و سیارات آن است که چسبیده به مکان خاصی نباشد .(یعنی به گنبد یا سقف آسمان نچسبیده باشند و باید در فضای زیر گنبد شناور باشند)
البحر المديد في تفسير القران المجيد ابن عجيبة ج 7 ص 295
https://lib.eshia.ir/41674/7/295
(درنتیجه بحث اجرام درون گنبد اسمان با سطح زمین تخت ما متفاوته )


در کتاب تفسیر ثعالبی  آمده است :
وظاهرُ الآية أنّ الأرْضَ سَطْحٌ لا كرةٌ وهو الذي عليه أهلُ العلمِ

📄 ظاهر آیه قرآن به وضوح  نشان میدهد که زمین تخت است نه کره . همان چیزی که اهل علم (1) بر آن عقیده هستند . تفسير الثعالبي أبو زيد ج5 ص583
https://lib.eshia.ir/41726/5/583

1 – نکته مهم :  افراد اهل علم تا پیش از دوران کوپرنیک همگی به حقیقت دینی و علمی زمین تخت معتقد بودن !


در کتاب  تفسير الكتاب العزيز ابن عطية امده است :

«سطّحت» بشد الطاء على المبالغة، وهي قراءة الحسن، وظاهر هذه الآية أن الأرض سطح لا كرة، وهو الذي عليه أهل العلم

📄 قرائت درست کلمه سُطِّحَت با تشدید روی حرف طّ است و ظاهر آیه قرآن به وضوح و با تاکید نشان میدهد که زمین تخت است نه کره  ! . همان چیزی که اهل علم بر آن عقیده هستند .

المحرر الوجيز في تفسير الكتاب العزيز ابن عطية ج5 ص475
https://lib.eshia.ir/41716/5/475


  در کتاب رسائل الشریف نیز آمده است :
و احتجوا في أن الأرض مسطوحة بقول اللّٰه تعالى اللّٰهُ جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ بِسٰاطاً و البساط لا يكون كرويا و لا معادلا ذات تحديب
🔖و احتجاج کرده اند که زمین مسطح  و تخت است به استناد کلام خدا (جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ بِسٰاطاً ) و بساط (تخت و پهن) (بنابرین) کروی شکل و انحنا دار نخواهد بود .

رسائل الشريف المرتضى ج3 ص 141
https://lib.eshia.ir/15171/3/141


در کتاب تفسیر بحرالمحیط چنین آمده است:

وقد استدل بعض المنجمين بقوله: (جعل لكمالارض فراشا)على أن الأرض مبسوطة لا كروية، وبأنها لو كانت كروية ما استقر ماء البحار فيها

🔖 بعضی از منجمین به آیه(جعل لكم الارض فراشا) استدلال میکنند که زمین تخت است و نه کروی . چون اگر کروی بود دریاها روی سطح آن استقرار نمی یافتند (و هیچ گونه دلیل علمی برای اثبات کرویت و چسبیدن آبها به کره وجود ندارد) .
تفسير البحر المحيط أبو حيّان الأندلسي ج 1 ص 237

https://lib.eshia.ir/15393/1/237

مطلب علمی در تایید این حقیقت تاریخی و نقض وجود جاذبه نیوتنی :

 


مطالبی که باید در ادامه بخوانید :

تفسیر آیه : و الی الارض کیف سطحت / تفسیر روایی برای آیات سوره غاشیه – اثبات زمین تخت با آیات قرآن

مقاله گنبدآسمان در قرآن و احادیث 1

مقاله گنبدآسمان در قرآن و احادیث 2

آفرینش زمین و گنبدآسمان در نهج البلاغه

 

7 دیدگاه

  1. علم و دین در تایید زمین تخت هستن و تنها یک ابله میتونه بگه : دین اشتباه گفته یا علم اشتباه ثابت کرده
   ———-
   همین مستندات و ازمایشات زیر برای اثبات حقانیت اسلام و علوم اهل بیت علیهم السلام کافی هستن

   https://flatearthfarsi.ir/blog-science/1557/آزمایش-مایکلسون-مورلی/

   https://flatearthfarsi.ir/all/1229/آزمایش-لیزر-برای-اثبات-زمین-تخت-توسط-dr-john-d/

   https://flatearthfarsi.ir/all/314/مستند-قوی-سیاه-اثبات-علمی-زمین-تخت/

   https://flatearthfarsi.ir/all/oth-vids/آزمایشات-علمی-برای-اثبات-زمین-تخت/4547/مستند-اول-آزمایش-لیزر-زمین-تخت-پارسی/

  2. اولا شما کارشناس قرآنی نیستید و قرآن را یکبار هم با معنی و دقت نخوانده اید
   دوما شما حرف منکرین وجود خداوند و دشمنان اسلام را تکرار می کنید دقیقا شبیه به یک طوطی !
   قرآن کلام خداوند است و در کلام خالق اشتباه وجود ندارد و اشتباه از ترجمه و تفسیر بعضی از افراد مغرض است که به ترجمه و تفسیر نظر شخصی خود را اعمال می کنند
   به هیچ عنوان قرآن در هیچ جا نگفته زمین کروی نیست و نگفته زمین تخت
   این شخص که این پیج رو ساخته باید به خداوند پاسخ گو باشد که چرا به قرآن و معصومین دروغ بسته و از قول آنها دروغ منتشر می کند
   البته چون ایشان مغرض هستند و احتمال خیلی زیاد هدفشان ضربه زدن به اسلام و تشیع هست هیچ دلیلی را هم قبول نمی کند خدا ایشان را به راه راست هدایت کند

   1. آقا/خانم ارجمند،
    شما تفسیر معصومین رو مغرض میدونید با چه کسانی؟
    منکر خداوند؟
    مثل خوک کثیفی هستی که فقط نوشخوار می کنه یا با ادله اثبات کن یا کثافت بودن خودت که به انظمام تربیت کثیف خانواده‌ت هست اقرار کردی با این نظری که دادی

    کر و کور و لال هستید وقتی متن قرآن رو نمی بینی و ترجمه های تفسیر به رای رو بالاتر از کلام معصومین علیه السلام میدونی.
    یا حق

   2. سلام. تفسیر کردن قران فقط ویژه معصومین هست و همواره کرویت مورد انکار بوده.
    ضمنا شما :
    آیا متخصص در علوم رایانه هستید ؟
    آیا مهندس هستید ؟
    آیا محدث (اهل حدیث – قائل به اخبار اهلبیت علیهم السلام) هستید؟
    اگر هیچکدوم نیستید پس این اتهامات احمقانه چیه بیان کردید؟
    میدونید ما چند ساله مطالعه شبانه روزی در خصوص روایات و احادیث و ایات قران داریم؟
    میدونید ما چند سال توی دفاتر طراحی گرافیک و همچنین خدمات کامپیوتری ها کار کردیم؟
    میدونستید که ما سالهاست گرافیک و تدوین کار میکنیم و اگر تجهیزات باشه میتونیم فیلم های سینمایی تولید کنیم مانند جنگ ستارگان و یا اثار دروغین ناسا ؟

    الان در دورانی هستیم که اعتقاد به کرویت خریت محسوب میشه
    چون :

    علوم سینما ثابت میکنند که ناسا دروغ گفته.

    علوم دینی ثابت میکنند که ناسا شیطانی دروغگو و یک دجال حقیقی هست که بر ضد دین فعالیت میکند

    و علوم مهندسی و ازمایشات تجربی ثابت میکنند زمین انحنا نداره و کاملا صاف و غیر کروی هست .

    اگر کافرید
    پس باید با ازمایشات علمی به حقیقت زمین تخت و وجود الله و حقانیت تشیع ایمان بیارید.

    اگر هم مسلمانید : پس باید با مشاهده کردن احادیث و روایات و همچنین ازمایشات علمی ،به حقیقت زمین تخت پی ببرید و دروغ کرویت رو بندازید توی سطل اشغالی یا به قول ترامپ : سیفون را بکشید .

   3. مغرض کسی هست که جفت پا بره روی احادیث و بدون استناد بر منابع دینی (احادیث و روایات و ایات) بیاد و تفسیری مخالف با فرمایشات معصومین ارائه کنه.( یعنی تفسیر به رای غیرمعصوم)
    که الحمدلله ، چنین جانورانی عجیب الخلقه جز در بین کروی گرایان، در جای دیگر پیدا نمیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

20 + 18 =