آخرین مطالب

اراتوستن – خورشید و سایه ها

اراتوستن – خورشید و سایه ها

زمین تخت


این برهان دقیقا همان آزمایش معروف اراتوستن را شرح میدهد.

اراتوستن اشاره کرد که در ظهر در زمان انقلاب تابستانی در اسوان خورشید هیچ سایه ای ندارد و پرتو ها باید مستقیم به انتهای چاه برسند، در همین حال در اسکندریه یک میله فلزی عمودی ایستاده سایه قابل توجهی دارد.

با حساب طول سایه با فرض او از فاصله خورشید اراتستن محیطی از زمین نزدیک به عددی که منجمان خورشید مرکزی امروزه قبول دارند بدست آورد. حقیقت این است که اراتستن خورشید را میلیون ها مایل دورتر از زمین فرض کرد بطوری که پرتو های آن حتی در نقاط مختلف مانند اسوان و اسکندریه باید کاملا موازی منتشر شوند.

این فرضیه غلط منجر به نتیجه گیری اشتباه شد و شما کاملا با یک سفسطه مواجه اید !

اراتوستن با اندازه گیری زاویه خورشید در دو نقطه بر روی زمین بطور همزمان و حساب فاصله آن ها از یک دیگر ، قضیه فیثاغورث ارتفاع و ابعاد خورشید را نشان میدهد.

درواقع در این مدل نتیجه گیری ها و استدلالات، خورشید را در همان ابعاد و فاصله مدل زمین کروی فرض میکنند و تنها زمین را مسطح در نظر میگیرند. مشخصا با چنین پیش فرضی زمین مسطح نمیتواند حقیقت داشته باشد اما هر مدلی را باید با شرایط خودش سنجید. مدل زمین مسطح خورشید را کوچک و نزدیک به زمین فرض میکند بنابراین مشکل سایه ها و زاویه تابش حل میشود.

بازهم تاکید میشود در مدل کروی و مدل زمین تخت تنها کاری که باید انجام داد ، تبدیل کردن اعداد و فواصل و اندازه ها هست تا مشکل برطرف شود!

اراتوستن

 

نتیجه: برای اثبات غلط بودن آزمایش اراتوستن ، همین بس که با آن نمیتوان شکل زمین را اثبات کرد

رمز فایل، در صورت وجود :

درباره مدیر Vlad

مدیر Vlad
ولاد {مدیر تولید محتوای مذهبی در رسانه زمین تخت پارسی} - عکاس ،گرافیست و تدوینگر - محقق ، مستندساز - مدرس رایانه و نرم افزار های adobe (در فضای مجازی)

همچنین بررسی کنید:

آزمایش لیزر: زمین مسطح است

آزمایش لیزر: زمین مسطح است

آزمایش لیزر: در مطالب قبل به توضیح برخی از مهم ترین برهان های کرویت زمین …

2 دیدگاه

 1. Avatar

  درباره غلط بودن فرض اراتوستن، چرا نمیگوئید فرض آناکساگوراس غلط بود که زمین را تخت فرض کرد؟
  ضمناً اگر میگوئید هردو فرضیه غلط بودند، پس بفرمائید فرض درست چیست؟ حقیقت کدام است؟ اگر هردو فرضیه غلط باشند پس خود بخود تخت بودن زمین هم زیر سوأل میرود. فرض کنیم زمین تخت است. خورشید و گنبد آسمان چگونه دور زمین تخت میگردند؟ پس لابد لبه هائی باید وجود داشته باشد! این لبه ها کجا هستند؟ لطفاً راهنمائی فرمائید.

  • بهرام

   سلام;
   در مورد آناکساگوراس، ایشان سعی داشتند وجود اتر را تایید کنند که در مقاله (میدان مغناطیسی و میدان الکتریکی) هم ذکر کردیم؛ ضمناً نیاز نیست مغلطه کنید زمین تخت یک فرضیه نیست بلکه یک حقیقت هست برای فهم این مورد مقاله (اعتبار تئوری های علمی) رو مطالعه کنید.
   در مورد لبه که از کژفهمی خیلی ها نشات میگیره هم مقاله (لبه زمین کجاست؟) قبلاً داخل وب سایت به نگارش در آمده.
   در مورد چرخش کواکب هم مطالب بسیاری در وب سایت و چنل تلگرامی نوشته شده حتماً مطالعه کنید که از گمراهی در بیایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

Translate »