آخرین مطالب

گجت نیوز 2 – زمین تخت

بررسی کد مطلب 210505 از وب سایت گجت نیوز متاسفانه مطالعه اکثر کسانی که درباره زمین تخت گرایان نظر میدهند و قضاوت میکنند به شدت کم است. در قسمت قبل مطلب دیگری از گجت نیوز رو بررسی کرده بودیم:

گجت نیوز – زمین تخت

۱- به بندر بروید
با مراجعه به بندر می‌توان یکی از دلایل اثبات کروی بودن زمین را مشاهده کرد. اگر زمین تخت بود، تصویر کشتی در هنگام نزدیک شدن به افق باید رفته رفته کوچک و سپس به طور یک‌جا ناپدید شود. اما اگر شما خودتان برای مشاهده واقعیت به بندر بروید، چیزی خلاف این موضوع را می‌بینید. واقعیت امر این است که با تماشای دقیق بندر، مشاهده خواهید کرد که در ابتدا بدنه کشتی و سپس دکل آن به زیر خط افق می‌رود. زمانی که کشتی‌ها از فواصل دور برمی‌گردند، این فرآیند معکوس می‌شود؛ یعنی ابتدا دکل و سپس بدنه آنان قابل مشاهده است.
تماشای کشتی در نزدیکی خط افق، یکی از مهم‌ترین شواهد موجود برای اثبات کروی بودن زمین است که در کتاب «ستاره شناسی زتتیک» (Zetetic Astronomy) که در سال 1881 توسط زمین تخت گرایان منتشر شد. در این کتاب یک فصل کامل برای رد این موضوع وجود دارد که دلایل ارائه شده آن چندان هم قانع‌کننده نیستند. زمین تخت گرایان بر این باور هستند که ناپدید شدن بدنه و سپس دکل کشتی‌ها، توهمی بیش نبوده و در واقعیت چیز دیگری اتفاق می‌افتد. آنان بر این عقیده هستند که قوانین پرسپکتیو به شما اجازه نمی‌دهند کشتی را به طور کامل مشاهده کنید و اگر در هنگام ناپدید شدن بخشی از کشتی، با یک دوربین به آن نگاه کنید، در کمال ناباوری می‌بینید که کشتی هنوز به طور کامل قابل مشاهده است! با این حال، چیزی که زمین تخت گرایان برای رد این مسئله مطرح می‌کنند، تکیه بر قوانین پرسپکتیو است. قانون مذکور می‌گوید که اجسام در فواصل دور، در اندازه کوچک‌تری نسبت به اندازه واقعی‌شان دیده می‌شوند و این مسئله هیچ ارتباطی به ناپدید شدن مرحله به مرحله‌ی کشتی‌ها ندارد.
اما با توجه به اینکه مسئله اثبات کروی بودن زمین و یا تخت بودن آن، این روزها به موضوعی داغ و جذاب تبدیل شده است، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که در صورت تمایل، به بندر بروید و با استفاده از تلسکوپ‌ و یا دوربین‌های قدرتمند، حرکت کشتی‌ها در نزدیکی افق را به طور دقیق زیر نظر بگیرید. حتی در هنگامی که از چنین ابزارهایی استفاده می‌کنید، باز هم در در ابتدا بدنه کشتی و سپس قسمت‌های دیگر آن ناپدید می‌شوند. با این روش، شما می‌توانید بدون نیاز به صرف هزینه‌های چند میلیون دلاری، خودتان به کروی بودن زمین پی ببرید!

مورد بالا یکی از پر تکرار ترین مواردی است که در بحث های زمین تخت و کروی استفاده میشود. همانطور که در بالا خواندید، کروی گرایان ادعا دارند اگر زمین تخت باشد، کشتی باید کم کم کوچک شده و ناپدید شود اما کشتی کم کم از زیر شروع به ناپدید شدن میکند. بله این کاملا درست است. اما چگونه؟

میدان دید انسان با توجه به پارامتر های زیادی تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر میکند (کاهش یا افزایش می یابد). به عنوان مثال با توجه به دمای هوا و غلظت محیط، دید ما در سطح اقیانوس ها و دریا ها کاهش و افرایش می یابد.

با تغییر دما و غلظت هوا دید ما تغییر میکند در این هنگام ساحل مقابل دوربین گویا به زیر آب رفته و غیر قابل رویت میشود (که کروی گرایان میگویند انحنای زمین است در صورتی که انحنای زمین نمی باشد). آیا انحنای زمین تغییر میکند؟ بالا و پایین میرود؟ پس یکی از عوامل تاثیر گذار در دید و چیزی که ما آن را میبینیم دمای هوای منطقه و غلظت هوا است.

پرسپکتیو میگوید یک جسم با افزایش فاصله کوچکتر و کوچکتر میشود. به تصویر زیر دقت کنید:

photo_2022-06-28_18-03-42.jpg (720×411)

تصویر بالا پرسپکتیو را در مورد کشتی ها نشان میدهد. البته پرسپکتیو به تنهایی پاسخ به این سوال نیست که چرا کشتی ها در افق ناپدید میشوند. پارامتر ها و مواردی که بر محدودیت دید ما تاثیر دارند عبارت اند از:

۱- دمای هوا
۲-غلظت جو
۳-میزان بخارات موجود در سطح آب
۴- شکست نور و سراب
۵- بزرگنمایی جوی

درباره دمای هوا در بالا توضیح دادیم که چگونه عاملی تاثیر گذار در دید انسان است. غلظت و چگالی جو نیز با توجه به فصل تغییر میکند و باعث میشود که دید ما افزایش یا کاهش یابد. ساختمان ها گاه دچار بزرگنمایی شدید شده و فقط قسمت بالایی آن ها قابل رویت است اما گاه هوا کاملا صاف است و بدون هیچ مشکلی قابل رویت هستند:

و البته گاهی دچار سراب نیز میشوند:

همچنین کشتی ها نیز میتوانند دچار سراب شوند و این سراب برای ما یک خطای دید ایجاد کرده و کشتی درحال دور شدن از ناظر را به نوعی درحال فرو رفتن در افق نشان دهد.

با توجه به تصاویر بالا، طبق چیزی که ما در طبیعت مشاهده میکنیم، کشتی ها، خورشید،کوه یا ساختمان ها به علت وجود جو و ذرات آب در هوا، تصویری مشابه و وارونه ایجاد میکنند که یک خطای دید ایجاد کرده و باعث میشود تصور کنیم که کشتی ها یا خورشید درحال پایین رفتن هستند درحالی که آن ها درحال دور شدن از ما می باشند. کشتی با دور شدن از ناظر در ساحل کوچکتر و کوچکتر میشود اما چون یک تصویر وارونه از کشتی درست در قسمت پایین آن ایجاد شده است، باعث میشود ما فکر کنیم که این بدنه کشتی می باشد که درحال ناپدید شدن است اما در حقیقت این بدنه کشتی نمی باشد بلکه این یک سراب است که با دور شدن کشتی از ناظر، به تدریج باعث میشود تا احساس کنیم کشتی درحال رفتن به زیر خط افق است.

مورد جالب دیگری که باز هم سراب عامل آن می باشد پرواز کشتی ها در افق است. اگر میخواهید از خطای پایین رفتن کشتی ها نتیجه بگیرید زمین انحنا دارد، بسیار ساده است که از دیده شدن کشتی ها در هوا زمانی که در افق هستند نتیجه بگیرید کشتی ها نیز میتوانند پرواز کنند.

در تصویری که از یک کشتی تفریحی غول پیکر در سواحل کورن‌وال گرفته شده، این کشتی از جاذبه سرباز زده و روی آب‌ها در هوا معلق مانده است. دیو مدلاک در حالی که در آخر هفته با سگش در حال قدم زدن بود این صحنه اعجاب آور را توانست مشاهده کند. این کشتی که در آب قرار داشت احتمالا بخاطر پدیده سراب در هوا معلق دیده می‌شد. این اتفاق بخاطر خم شدن اشعه‌های نور اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود چیزی که می‌بینیم بالاتر از جایی که واقع است دیده شود. این سراب باعث شد تا کشتی مذکور در حال پرواز دیده شود.

 

سرابی که توسط گردشگران دیده شده جوری دیده می‌شود که گویی تصویر جابجا شده و در بالاتر از اشیا دیگر قرار می‌گیرد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد زیر خط دید سردتر از هوای بالای آن باشد. آقای مدلاک گفت: «من این تصویر را در هفتم مارچ و یکشنبه انداختم. وقتی با سگم در حال گردش بودم، بسیار شبیه چیزی مانند فیلم Back to Future شده بود. اما من می‌دانم که این یک سراب معمولی نبود که اتفاق افتاد.» احتمالا این پدیده جذاب قبلا توسط دریانوردان و کسانی که در ساحل رفت و آمد زیادی دارند قبلا دیده شده و برایشان آشنا خواهد بود. اما عکس‌هایی که این هفته ثبت و منتشر شد توانست در سرخط خبر‌ها قرار بگیرد و توجه بسیاری را جلب کند.

آقای موریس که قبلا این پدیده را دیده بود گفت: «با این تصویری وهم آمیزی که دیدم مات و مبهوت مانده بودم.» یکی از نفرات دیگری که این شی قرمز معلق را توانست در هوا ببیند کالین مک‌کالم او از دیدن این صحنه‌ها حیرت کرد و آنچه را می‌دید فیلم برداری می‌کرد. او بعدا این تصاویر را در فیس‌بوک به اشتراک گذاشت و این خطای دید جذاب بسیار توسط مردم به اشتراک گذاشته شد.

درباره میزان بخارات موجود در سطح آب باید گفت که در فصل هایی مانند تابستان میزان تبخیر آب سطح دریا ها و اقیانوس ها افزایش می یابد و در این فصل ها در زمان های خاصی میزان بخارات بر روی سطح آب بسیار زیاد است. یکی از علت های محدودیت دید و ناپدید شدن کشتی ها و ایجاد سراب نیز وجود ذرات و بخارات آب می باشد.

و اما موضوعی که مشاهده ارسطو را نقض میکند:

در ابتدا ارسطو به این موضوع اشاره کرد که وقتی کشتی ها از ساحل دور میشوند، در نزدیکی افق بدنه آن ها قبل از دکل آن ها ناپدید میشود. او فرض کرد که این رخداد به معنی این است که زمین انحنا دارد و مطابق با انحنای زمین این اتفاق می افتد. ارسطو استدلال کرد ابتدا بدنه ناپدید میشود زیرا زمین کروی است و کشتی کم کم پایین رفته و در نهایت به کلی ناپدید میشود.

امروز ما به سادگی میتوانیم اثبات کنیم که ارسطو در فرض خود اشتباه میکرده است! با استفاده از تلسکوپ و دوربین هایی با زوم بالا ما میتوانیم این را اثبات کنیم که ارسطو اشتباه میکرده است زیرا در آن زمان امکانات و دانش کافی وجود نداشت بنابراین نتیجه گیری از یک رویداد نمیتوانست کاملا درست باشد. هنگامی که یک کشتی کاملا در افق ناپدید شده است، تکنولوژی مدرن این اجازه را به ما میدهد تا زوم کنیم و کل کشتی را ببینیم. بدنه و دکل آن دیده میشود! این ثابت میکند کشتی ها در افق به علت وجود انحنای زمین ناپدید نمیشوند در حقیقت آن ها مسیر خود را میروند نه پایین میروند نه بالا فقط به نظر میرسد که در افق درحال پایین رفتن هستند.

توضیحی مختصر از بزرگنمایی جوی:

مقدار زیادی آب در اتمسفر ما وجود دارد. برای اینکه از این حقیقت آگاهی یابید کافیست به سایت های مختلف آب و هوا سری بزنید. به عنوان مثال سایت USGS که اطلاعات دقیق و معتبری از وضعیت آب و هوا یا اتمسفر زمین میدهد.

این سایت در این باره صحبت کرده است که همیشه مقداری آب در اتمسفر زمین وجود دارد. حتی هوای کاملاً صاف و پاک نیز شامل قطرات و ذرات آب میشود. ذراتی که به قدری کوچک اند که قابل رویت نیستند. یک تخمین مقدار آب موجود در اتمسفر را در هر لحظه در حدود ۳۱۰۰ مایل مکعب برای ۱۲۹۰۰ کیلومتر مکعب نشان میدهد. میشود گفت اگر تمام آب موجود در اتمسفر بصورت باران بر زمین ببارد، میتواند کل زمین را در حدود ۱ اینچ بپوشاند که البته این در چند وبسایت معتبر تایید شده.

به عنوان مثال سایت Thewhyfiles که مقاله ای با عنوان “چه مقدار آب در اتمسفر زمین وجود دارد؟” ارائه داده است. در این مقاله، گفته شده که اتمسفر زمین در هر لحظه دارای ۳۷.۵ میلیون بیلیون گالن آب است. این مقدار آب بصورت ذرات ریز و غیر قابل رویت در اتمسفر وجود دارند. این مقدار آب برای پوشاندن کل خشکی ها و اقیانوس ها به مقدار ۱ اینچ کافی است. حال ما در این باره میدانیم اما آیا تابحال فکر کرده اید که این میتواند به چه معنا باشد؟ درواقع اتمسفر از بی نهایت قطرات ریز و غیر قابل رویت تشکیل شده است و اگر این مقدار آب مجتمعا باهم باشند، میتوانند یک لنز محدب بسازند که در این صورت مانند یک ذره بین عمل میکند.

قطره آب و نقش آن در بزرگنمایی

قطره آب مانند یک لنز باعث بزرگنمایی شده است. هوای اطراف ما دارای رطوبت(مقدار زیادی آب) است که به چشم دیده نمیشود و البته این قطرات آب بسیار بسیار کوچکتر از آن هستند که آن ها را احساس کنیم به عبارت دیگر برای چشمان غیر مسلح غیر قابل رویت هستند.قطرات آب در هوا (رطوبت) یک لنز اتمسفری بسیار بزرگ را می سازند که اشیای دوردست را بزرگ جلوه میدهد.برای مثال میتوانید به این نکته دقت کنید که خورشید و ماه در افق بزرگتر از حالت عادی خود هستند و این به علت عملکرد لنزی اتمسفر است. (البته این بستگی به میزان رطوبت جو دارد). معمولا خورشید وقتی در افق اقیانوس ها غروب میکند بزرگتر به نظر میرسد. بزرگنمایی جوی معمولا در مکان هایی که میزان رطوبت بالایی دارند رخ میدهد (دریا ها،اقیانوس ها و…). اشیاء نزدیک به افق زمانی که توسط بزرگنمایی جوی بزرگ شده اند،قسمت پایینی جسم که در نزدیکی خط افق قرار دارد، به دلیل فرایند بزرگ شدن تصویر، به طور کامل از بین می رود. برای مثال، ساختمان هایی که تا نصف در زیر خط افق دیده میشوند.( یا کشتی هایی که حتی با دوربین و تلسکوپ نیز زیر خط افق رویت میشوند).در نهایت، ناپدید شدن قسمت پایینی کوه ها، ساختمان ها، کشتی ها و…اثبات وجود انحنا نبوده بلکه اثبات میکند این بزرگنمایی جوی است که باعث رخ دادن چنین پدیده ای میشود. این نحوه کارکرد طبیعت است و چیز های خیالی ( انحنا) در طبیعت جایی ندارند.

۲- به ستاره‌ها نگاه کنید
دومین روش اثبات کروی بودن زمین توسط فیلسوف مشهور یونانی یعنی ارسطو (Aristotle) در حدود 350 سال پیش از میلاد مسیح کشف شد. صورت‌های فلکی مختلف در آسمان، از عرضه‌های جغرافیایی مختلف قابل مشاهده هستند. احتمالا دو نمونه از برجسته‌ترین آن‌ها، دب اکبر (Big Dipper) و صلیب جنوبی (Southern Cross) هستند. مجموعه دب اکبر حاوی 7 ستاره است که آرایشی مشابه با یک «ملاقه» را تشکیل داده و همواره در عرض‌های 41 درجه شمالی و بالاتر قابل مشاهده هستند ولی در زیر 25 درجه جنوبی امکان مشاهده آنان وجود ندارد. همچنین در شمال استرالیا، تنها در شمال این عرض جغرافیایی می‌توان در نزدیکی افق ستاره‌های دب اکبر را مشاهده کرد.
در همین حال در نیمکره جنوبی، ستاره‌های صلیب جنوبی قرار دارند که تنها در مواقعی قابل مشاهده هستند که به اندازه کافی به نیم‌کره جنوبی زمین سفر کرده باشید. آرایش این صور فلکی و جهت قرارگیری آنان در آسمان به نحوی هستند که امکان یا عدم امکان مشاهده آنان از مکان‌های مختلف زمین را تنها می‌توان با مدل کروی بودن زمین توصیف کرد.

دومین دلیل نیز یکی از پر تکرار ترین به ظاهر دلایل برای کرویت زمین است. کسانی که همچنان این دلایل ابتدایی ارسطو را به عنوان دلیل علمی برای کرویت زمین قبول دارند درواقع به نکات مهمی دقت نکردند. برای رویت یک جرم آسمانی، نور آن باید به چشمان ما بر روی زمین برسد. اما همه اجرام آسمانی دارای طلوع و غروب هستند. وقتی اجرام آسمانی ای مانند خورشید، ماه یا حتی ستارگان بر فراز افق هستند، نورشان زرد یا نارنجی مایل به قرمز است. این به علت وجود اتمسفر و البته غلظت و چگالی شدید لایه پایینی جو زمین است.

همین عامل باعث میشود تا نور ستارگان و خورشید و ماه به شدت کاهش یافته و از یک نقطه نتوانیم آسمان تمامی زمین را شاهد باشیم.

آخرین برهان ارسطو که برای مدل زمین کروی ارائه کرده بود تغییر ستارگان با تغییر مکان به سرزمین های دیگر بود. او دید وقتی که به جنوب سفر میکنیم میزان دید ستاره قطبی و دیگر ستارگان کاهش می یابد. او استدلال کرد که این کاهش تدریجی و ناپدید شدن ستارگان در افق و تغییر صورت های فلکی با تغییر مکان دلیلی است که نشان می دهد زمین کرویست و سطح آن انحنا دارد.

 

مستند رویت جزیره از فاصله هزار کیلومتری / قوی ترین اثبات زمین تخت / نقض کرویت

 

محدودیت دید ستاره قطبی

ارسطو نتیجه گرفت که خط افق انحنای زمین است و ستارگان در زیر آن ناپدید و غیر قابل رویت میشوند چون انحنای زمین اجازه رویت آن هارا نمیدهد در حقیقت ارسطو فکر میکرد یک انحنای تپه مانند بین او و ستارگان وجود داشت که جلوی دید را میگرفت.

بر همین اساس، شما باید به مکان های مختلف سفر کنید تا آسمان بالای سر شما (همراه افق) تغییر کند. علت دیده نشدن تمامی آسمان، وجود اتمسفر است.

۳- خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی را تماشا کنید
ارسطو با مشاهده خورشید گرفتگی نیز توانست یک دلیل دیگر را برای اثبات کروی بودن زمین ارائه کند. او متوجه شد که سایه زمین بر روی ماه، به شکل منحنی نمایش داده می‌شود. علاوه بر این، با توجه به اینکه زمین دائما در حال چرخش است، در هنگام وقوع پدیده ماه گرفتگی نیز سایه زمین بر روی ماه به شکل منحنی دیده می‌شود. این شواهد به ارسطو ثابت کرد که این مدل در مورد تمامی قسمت‌های زمین صدق کرده و در واقع هندسه زمین یک هندسه کروی است.
تماشای این رویدادها، ایده ارسطو در مورد کروی بودن تمامی اجرام زمین، خورشید، ماه و سایر سیارات را تقویت کرد. اگر زمین همچون یک دیسک صاف بود و ماه و خورشید و سایر سیارات در گنبد آسمان شناور بودند، وقوع پدیده خورشید گرفتگی در آگوست ۲۰۱۷ به سختی قابل توضیح بود.

جالب است که گجت نیوز به دو پدیده مهم برای اثبات کرویت زمین اشاره کرده. اولین پدیده خورشید گرفتگی است منتها کمی با خورشید گرفتگی ای که در ذهن داریم تفاوت دارد. در این است نوشته شده خورشید توسط سایه زمین گرفته میشود. بسیار جالب است چرا که حتی کیهان شناسی مدرن نیز چنین چیزی نمیگوید. نویسندگان این مطلب در سایت گجت نیوز حتی نمیدانستند که خورشید گرفتگی توسط ماه انجام میشود نه سایه زمین.

ماه گرفتگی در زمانی که خورشید قابل مشاهده است!

ماه گرفتگی در روز (نقض کرویت زمین)

ماه گرفتگی در روز (زمانی که خورشید در افق مشاهده می شود)

ماه گرفتگی در روز (زمانی که خورشید در افق مشاهده می شود)

ماه گرفتگی در روز (دسامبر سال 2011)

۴- از یک درخت بالا بروید
این یکی دیگر از موارد واضح پیرامون اثبات کروی بودن زمین است. زمانی که شما از به یک ارتفاع بالاتر بروید، قادر هستید مسافت دورتری را مشاهده کنید. اگر زمین تخت بود، شما صرف نظر از ارتفاعات می‌توانستید یک مسافت مشخص را ببینید. چشم شما می‌تواند یک جرم نورانی همچون کهکشان آندرومدا (Andromeda Galaxy) را از مسافت 2.6 میلیون کیلومتری مشاهده کند. در مقایسه با آن، مشاهده یک چراغ نورانی در شهر نیویورک از سایر نقاط جهان باید امری بسیار ساده باشد.
اما چنین نیست؛ چرا که کروی بودن زمین به شما این اجازه را نمی‌دهد. به طور دقیق‌تر، خمیدگی زمین به نحوی‌ست که منطقه دید انسان را به ۵ کیلومتر محدود می‌سازد. اما اگر شما از یک درخت یا ساختمان بالا بروید، در این محدودیت تغییراتی را ایجاد خواهید کرد.

این به هیچ وجه جزو دلیل علمی محسوب نمیشود. در هردو مدل کروی و تخت با ارتفاع از سطح زمین میدان دید افزایش می یابد.

توجه داشته باشید که که یکی از قوانین عادی و ساده طبیعت پرسپکتیو می باشد یعنی هرچقدر جسم دورتر برود به نظر کوچک تر و محو تر دیده می شود، اگر از چشم معمولی انسان استفاده کنیم بزرگنمایی 1 برابر هست و اگر از دوربین دو چشم استفاده کنیم برای مثال این مدل:

600_1636962839_abf86d9adfa22228e149322e9d4c5d701bec473c_1609315834.jpg (600×600)

گستره بزرگنمایی 7 تا 15 برابر خواهد بود و مشاهده می شود که چیزی محو نمیشود و یا فاصله باید چند برابر بیشتر شود تا احساس شود که محو شده است اما اگر دوربین رو تغییر دهیم به دوربین سوپر زوم برای مثال این نمونه:

fz80.png (800×546)

در این حالت با گستره بزرگنمایی 60 برابری باز هم میبینیم که چیزی محو نشده بلکه این ناتوانی در میزان بینایی فرد ناظر هست که گمان می کند محو می شود.

گجت نیوز ادعا میکند که میدان دید انسان به ۵ کیلومتر محدود میشود چون زمین کروی است. اگر این را قبول کنیم با یک محاسبه ساده داریم:

۵ کیلومتر برابر با ۳ مایل

M^2 * 8=D

۷۲=۸*۲^۳

۷۲ اینچ برابر با ۱.۸۲۸۸ متر است.

بنابراین یک کشتی با ۵ تا ۱۰ متر ارتفاع (نهایتا ۱۶ متر) طبق ادعای گجت نیوز باید در ۵ کیلومتر دور تر از ناظری که در ساحل قرار گرفته ناپدید شود. چطور ممکن است که یک کشتی پنج متری تنها با ۱.۸۲۸۸ متر انحنا به کل ناپدید شود؟

۵- سفری هوایی به دور زمین داشته باشید
باید توجه داشت که این مورد برای اثبات کروی بودن زمین ، برای شما هزینه بالایی خواهد داشت. امروزه بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی، سفر به دور دنیا را در برنامه‌های مسافرتی خود دارند. علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت هزینه‌های آن، سفری دور تا دور جهان را داشته باشند و در این مسیر یک طرفه، زمین را درست همانند یک «کره» لمس کنند. حتی لازم نیست که نقاط پرواز خود را به خاطر بسپارید؛ چرا که در پایان سفر درست همانجا که سوار شده‌اید، پیاده می‌شوید!
اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید، حتی قادر هستید نمای واضحی از افق داشته و انحنای زمین را با چشمان غیرمسلح هم مشاهده کنید. بر اساس مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، اگر ناظر یک ناحیه دید ۶۰ درجه‌ای را در اختیار داشته باشد، انحنای کره زمین از ارتفاع ۱۰.۵ کیلومتر و بالاتر قابل مشاهده خواهد بود. این در حالی‌ست که انحنای کره زمین را از ارتفاع ۱۵ کیلومتر و بالاتر به شکل ملموس‌تری می‌توان مشاهده کرد.

تصویری از سفر دور دنیا و بازگشت به مکان اول طبق نقشه زمین تخت (هر یک از دایره های زرد رنگ)

تصوری که مردم از دور دنیا دارند کاملاً نادرست است. برای سفر دور دنیا باید سوار بر چند هواپیما مختلف شوید. به عنوان مثال از ایران به هند. سپس از فرودگاه هند سوار بر هواپیما شده و به چین میروید. سپس از فرودگاه چین دوباره سوار بر هواپیما شده و به آمریکا میروید. سپس از آمریکا به آلمان پرواز میکنید و در نهایت از آلمان به ایران. این یک سفر به دور دنیا بوده که میتواند در زمین تخت هم انجام شود. کافیست با توجه به نقشه زمین تخت خطوط پروازی را به یکدیگر متصل کنید تا برای شما قابل درک باشد.

“من میتوانم از هواپیما انحنا زمین را ببینم” خیر شما نمیتوانید

موضوع دیگری که در گجت نیوز مطرح شد دیده شدن انحنای زمین از هواپیما بود. خب در اینجا نیاز به کمی اطلاعات عمومی است. همگی میدانیم که برای اینکه فشار به خوبی تحمل شود، باید سطح را منحنی بسازیم. مثال بارز برای این، زیرِ کپسول های گاز و قوطی های دلستر و هر محفظه ی شامل مواد پرفشار است.

شیشه ی هواپیما هم از دوطرف به این شکل میسازند تا اختلاف فشار بیرون هواپیما و داخل هواپیما را تحمل کند و این باعث میشود شبیه به عدسی محدب عمل کرده و شما اشیا را با انحنا ببینید. (همینطور افق را)

تصویر زیر نیز گویای همین مطلب است:

۶- سوار یک بالون هواشنایی شوید
در ژانویه 2017، گروهی از دانشجویان دانشگاه لستر (University of Leicester)، چندین دوربین فیلمبرداری را در یک بالون هواشناسی قرار داده و آن را به آسمان فرستادند. این بالون، در ارتفاع 23.6 کیلومتری زمین به جمع آوری داده‌های آب‌وهوایی می‌پردازد و ارتفاع مذکور به خوبی می‌تواند انحنای زمین را به نمایش بگذارد. تجهیزات نصب شده بر روی این بالون، نمای واضحی از تصاویر زمین را با انحنای واقعی آن نشان می‌دهند.

گفته شده این انحنای طبیعی زمین است که توسط بالن هواشناسی رویت شده. اگر این انحنای طبیعی زمین است چرا در تصویر دیگری از این بالن وجود ندارد؟

در ویدیو قابل دسترس از همین بالن هواشناسی، سازندگان آن اعلام کرده اند که از یک دوربین گوپرو استفاده کرده اند. دوربین گوپرو باعث ایجاد انحنای مصنوعی در تصویر میشود. از ابتدای پرتاب بالن نیز مشخص است که دوربین گوپرو است چرا که سطح زمین را نیز کروی نشان میدهد.

در زمان شروع (در ثانیه 1) در حالی که هنوز بالن بر روی زمین قرار دارد این طناب بصورت منحنی وجود دارد به همین راحتی میشود متوجه این موضوع شد که نه تنها زمین انحنا ندارد بلکه خود طناب از همون اول به همون شکل نمایش داده شده.

“All of the footage is done with a gopro hero 4 silver and was recorded in 1080p”

لینک

۷- سایه‌ها را با هم مقایسه کنید
اراتوستن (Eratosthenes) به عنوان ریاضیدان، شاعر، ورزشکار، جغرافی‌دان و ستاره‌شناس یونانی دوران اسکندر، در سال 276 پیش از میلاد مسیح زاده شد. او توانست با محاسبه زاویه سایه یک تکه چوب فرو رفته در زمین در روز انقلاب تابستانی اسکندریه (مصر امروزی)، محیط سیاره را اندازه‌گیری کند. او می‌دنست که در شهر آسوان (Aswan)، خورشید در چنین روزی هیچ سایه‌ای ندارد. تفاوت در زاویه خورشید بین شهر آسوان تا اسکندریه به اندازه یک پنجم دایره کامل بود. بنابراین اراتوستن فهمید که با دانستن فاصله دقیق این دو شهر، با یک عمل ضرب ساده می‌تواند محیط کره زمین را محاسبه کند.
در یک زمین تخت، هیچ تفاوتی بین ارتفاع سایه‌ها وجود ندارد و موقعیت خورشید نسبت به زمین در تمامی نقاط یکسان است. تنها در زمین کروی است که موقعیت خورشید در مورد دو شهر با همدیگر تفاوت دارد.

پاسخ کامل:

اراتوستن – خورشید و سایه ها

اراتوستن – خورشید و سایه ها

 

رمز فایل، در صورت وجود :

درباره بهرام

بهرام
زمان خود را به بهتر کردن خود با مطالعه نوشته های دیگران اختصاص دهید. بنابراین شما به سادگی آنچه را بدست می آورید که دیگران سخت برای آن زحمت کشیده اند.

همچنین بررسی کنید:

آلبرت انیشتین بزرگترین فریبکار تاریخ

انیشتین بزرگترین فریبکار تاریخ

آلبرت انیشتین یکی از بزرگترین فریبکاران تاریخ علم که باعث و بانی اوضاع فعلی جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 18 =

Translate »