لبه زمین

لبه زمین کجاست؟

خیلی ها تصور اشتباهی از شکل هندسی در زمین مسطح یا زمین تخت دارند و فکر می کنند اگر زمین تخت باشد باید حتماً به انتهای اون برسیم و به ناکجا آباد پرتاب بشیم!! در صورتی که در زمین مسطح لبه ای وجود ندارد و انتهای زمین چیزی که در تصورات هست قدری با واقعیت تفاوت دارد. بسیاری از تصورات باستانی از زمین مسطح، به لبه زمین اشاره دارند. در قرون وسطی، بسیاری از اروپاییان باورمند به مسطح بودن زمین، به وجود لبه زمین باور داشتند و تا سالها بعد که اروپاییان با کشتی به گشت و گذار در اقیانوس ها میپرداختند، همیشه نگران از رسیدن به لبه های زمین بودند و تصور میکردند آب اقیانوس ها درحال سرازیر شدن در فضای خارج از زمین است.

لبه زمین کجاست؟

بنابراین اگر زمین مسطح است، پس لبه زمین کجاست؟ پاسخ این است:

هیچ لبه ای وجود ندارد!

شاید تعجب بر انگیز باشد که مگر می شود زمین مسطح لبه ای نداشته باشد؟

بیایید کمی از تاریخچه زمین مسطح بگوییم. تا سالها باور مردم در سراسر جهان این بود که اگر زمین مسطح باشد، باید حتما لبه ای داشته باشد. آقای ساموئل روبوثام (Samuel Rowbotham) نخستین کسی بود که یک مدل رسمی و آکادمیک از زمین مسطح ارائه داد. در مدل معرفی شده او، زمین توسط کوه ها و سرزمین های یخی (که به عنوان قطب جنوب شناخته می شود) احاطه شده است.

ساموئل روبوثام و پیروانی مانند ویلیام کارپنتر در بحث های عمومی با دانشمندان برجسته ای مانند آلفرد راسل والاس پیروز شدند و باعث شد مورد توجه قرار بگیرند.

Rowbotham همچنین مطالعاتی را انجام داد که نشان می‌داد اثرات کشتی‌هایی که در زیر افق ناپدید می‌شوند را می‌توان با قوانین چشم‌انداز (پرسپکتیو) در رابطه با چشم انسان توضیح داد.

بنابراین در مدل زمین مسطح مدرن، انتهایی وجود ندارد. در زیر میتوانید تصویری از مدل مطرح شده توسط روباثام را ببینید:

لبه زمین
مدل مطرح شده توسط ساموئل روباثام (کوه های یخی در اطراف زمین)

همچنین علت دیگری که برای عدم وجود انتهای زمین مطرح می شود، وجود آسمان گنبدی شکل و جامدی است که تمام زمین را در مدل زمین مسطح، احاطه کرده است.

همانطور که باید در مطالب قبلی با “گنبد آسمان” آشنا باشید، این آسمان گنبدی شکل در مدل زمین مسطح تمامی زمین را احاطه کرده و به گونه ای زمین را تبدیل به یک سیستم بسته کرده است که خروج از آن ممکن نمی باشد.

درباره مدیر Bahram

مهندس بهرام : {مدیر تولید محتوای علمی در رسانه زمین تخت پارسی} - برنامه نویس - طراح و گرافیست - کوهنورد == از بچگی بهم گفتن بزرگ میشی یادت میره / من کوچیک شدم و یادم موند و این یادم داد / که واقعیت همیشه خلاف گفته هاشون خواهد بود ، نقطه

همچنین بررسی کنید:

گنبدآسمان

گنبدآسمان یا قبةالفلک (=گنبد فلک) در حدیث امام کاظم علیه السلام

نام مقاله : گنبدآسمان یا قبةالفلک (=گنبد فلک) در حدیث امام کاظم علیه السلام   …

6 دیدگاه

 1. واقعا شگفت انگیز و محشره💖 این زمین مسطح و دیسک مانند هیچ لبه ای نداره 🙃 اگه خودم ندیده بودم باور نمیکردم
  با این که زیاد حوصله مطالعه ندارم اما هر مطلبی که تهیه و منتشر می کنید را چندین بار با دقت میام مطالعه میکنم
  بعضی از مطلب هایی که تهیه و منتشر می کنید به من کمک میکنه و راهنمایی میگیرم 💐💐💐

 2. سلام، اینکه زمین لبه نداره درست اما در نقشه کروی از کجا به بعد یا از کدام محدوده به بعد حرکت کنیم به انتهای زمین اول میرسیم؟

  • سلام;
   در مدل کروی، ابتدا و انتهایی وجود نداره و در داخل 5 قاره که در نقشه های مدرسه ای وجود داره محصور شده نمایش داده میشه، اگر نقشه های قدیمی ر رجوع کنید (1400 میلادی به قبل) سه قاره دیگه هم موجود هست.

 3. پوریابنی اسد

  سلام
  یک سوال اگر زمین مسطح باشد پس چگونه در قرآن کریم تعبیر مشارق و مغارب و مشرقین و مغربین آمده و از طرفی چرا در کشورهای مختلف زمان متفاوت است و همزمان برخی مناطق شب است و برخی روز؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سه =